Bizi takip edin...

SİZİN İÇİN

SAĞLIK

ASTIM HASTALARI RAMAZANDA DİKKAT!

VÜCUT SUSUZ KALDIĞINDA ALERJİK REAKSİYONLAR ARTIYOR Güneşin yakıcı ve sıcak etkisi ...

YAŞAM

YAZ AŞKI KADINLARI MI YOKSA ERKEKLERİ Mİ DAHA ÇOK ETKİLER?

Hem kadın hem de erkek için unutulmaz anılardan biri olan ...

YAŞAM

ADIMLAR RENKLE ATILIYOR

Trend raporlarına göre renklerin mevsimi olmasa da, bazı renkler yaz ...

YAŞAM

Silk & Cashmere ile Yaz Sıcaklarını Unutun

Silk & Cashmere koleksiyonlarında yer alan ve gardıropların olmazsa olmaz ...

SAĞLIK

Selülitsiz bacaklar için toksinlerden kurtulun

Beslenme alışkanlıkları, hayat şartları, sürdürülen yaşam kalitesi ve yapılan birçok ...

MODA & STİL

U.S. Polo Assn.’den yaz akşamlarına seçkin bir şıklık

Atlı polo sporundan ilham alarak spor şıklığa yeni bir boyut ...

YENİLİK

Bir Adım Önde!

Penti’nin yaz koleksiyonlarında bulunan çarpıcı mayo ve bikini tasarımlarıyla plajlar ...

SAĞLIK

AROMATERAPİNİN GÜCÜNÜ KEŞFEDİN, OSHADHI’Yİ DENEYİN

Aromaterapinin iyileştirici gücü ve pozitif etkisinden vazgeçemeyeceksiniz. Fiziksel, zihinsel ve duygusal ...

SAĞLIK

SICAK HAVA MİGRENİ TETİKLİYOR

Hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte yaz hastalıkları da kendini göstermeye başladı. ...

YENİLİK

FOREVER NEW’DEN PARİZYEN KADIN ŞIKLIĞI

Forever New’in parizyen kadın stilinden ilham alarak hazırladığı Paris Belle ...

MODA & STİL

FLO’nun rengarenk çantalarıyla yaza enerji katın!

Dünya ayakkabı trendlerini tüketicileriyle buluşturan FLO, her tarza hitap eden ...

MODA & STİL

NEON ETKİSİ VE FLORAL DESENLERİ İLE YAZA HAREKET KATIYOR

Yazın enerjisini yansıtan çiçek deseni ve neon renklerin göz alıcı ...


sanalbasin.com üyesidir

Fendi Magazin

HAKKINDA
SİZİN İÇİN
ARŞİV
İLETİŞİM

ASTIM HASTALARI RAMAZANDA DİKKAT!

1VÜCUT SUSUZ KALDIĞINDA ALERJİK REAKSİYONLAR ARTIYOR

Güneşin yakıcı ve sıcak etkisi Ramazan ayına denk geliyor. Yaz mevsiminin ortasına denk gelen bu günlerde oruç tutmak isteyenler için sıcaklarda en çok susuz kalmak sorun oluyor.

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak, yüzyılın hastalığı olan alerjinin beslenme ile yakından ilişkisine değinerek, susuz kalan vücudun alerjik reaksiyonları arttırdığına dikkat çekiyor.

 

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak; susuz kalmanın en önemli sorun olduğunu, tüm vücudun günün ilerleyen saatlerinde giderek kurumaya başladığını belirtiyor. Susuzluğa bağlı olarak, vücutta dolaşan kanın koyulaştığını ve akışkanlığını kaybettiğini bazı dokuların kanlanamamasının ileri yaş hastalarında, beyin ve sinir sağlığı açısından ciddi sorunlar oluşturduğuna dikkat çekiyor. Özellikle solunum sistemindeki salgıların kurumasının ve koyulaşmasının, vücuttan atılmasını zorlaştırdığını, bu durumun oluşturduğu öksürüğün kişileri zorladığını söylüyor. Kronik bir solunum yolu problemi olan hastaların uzun süre susuz kalması hastalık alevlenmesine neden olabiliyor. Astım ve sinüzitin susuzluktan en çok etkilenen iki hastalık olduğunu, astımda akciğerlerdeki salgıların kuruduğunu ve atılmasının zorlaştığını, bunun sonucunda da bronş daralması yaşandığını sözlerine ekliyor. Sinüzitte ise aynı durumun burun salgıları için geçerli olduğunu ve geniz akıntısının atılmasının zorlaştığını vurguluyor.

 

Aç Kalmak Nasıl Etkiliyor?

 

Alerji Uzmanı Prof. Dr. Yonca Tabak; susuzluğun yanı sıra uzun süre aç kalmanın da vücut açısından zararları olabildiğini, uzun saatler aç kalmanın kan şekerinin düşmesine neden olduğunu söylüyor. Düşen kan şekeri iftarda aşırı ve hızlı yemek yenmesi ile yükseltilmeye çalışılırsa tokluk hissinin oluşmasının da zaman alacağını ve kişinin bir seferde normalden çok daha fazla gıda tüketebileceğine dikkat çekiyor. İftarda tercihlerin şekerli ve yağlı gıdalar yönünde olduğu takdirde, sağlıklı insanlarda bile reflü oluşabildiğine değiniyor. Reflünün astım hastalarının yüzde 80’inde var olan bir durum olduğunu, dolayısıyla bir seferde çok yemek yenirse reflünün tetiklenmesi ile astım alevlenmesi gelişebildiğini belirtiyor. Özellikle yatmaya yakın zamanlarda yemek yendiğinde, mideden yukarı taşan asitli mide içeriğinin direkt akciğerlere kaçtığını ve öksürük, hırıltı, nefes darlığı oluşturduğunu vurguluyor.

 

Prof. Dr. Yonca Tabak, üçüncü bir sorunun da astım ilaçlarının süresiyle ilgili olduğunu söylüyor. En fazla 12 saat etkisi olan ilaçların, sabah sahurda en geç saatte alınsa bile iftara kadar etkisinin geçtiğini, bu duruma reflünün eklenmesi sonucu hastalık alevlenmesinin kaçınılmaz olduğunun altını çiziyor.

 

 

 

 

 

 

Astımın En Büyük Düşmanı

 

Prof. Dr. Yonca Tabak, sigaranın astım hastalığının en büyük düşmanı olduğuna, sigara bağımlılarının tüm gün sigara içmeyip iftardan sonra bu açığı kapatmaya çalışmalarının, astım hastaları için mutlak atak oluşturduğuna değiniyor. Hem sigaranın bronş üzerindeki daralmayı tetikleyici etkisine, hem de reflüyü tetiklemesine dikkat çekiyor. Sigara bırakılamayacaksa bu şekilde oruç tutulmasının sağlık için normalden çok daha büyük zarar demek olduğunu belirtiyor.

 

ASTIM HASTALARI İÇİN RAMAZAN ÖNERİLERİ

 

1-      Oruç saatleri dışında bol su tüketilmesi

2-      Suyun çay, kahve, kolalı veya şekerli meyve suları şeklinde değil, su olarak tüketilmesi

3-      Oruç açılırken birden çok ve hızlı yeme değil; az ve sık aralıklarla yavaş yemek

yenmesi

4-      Mide asitini artıran kafein içeren çay, kahve ve kolalı içeceklerden uzak durulması

5-      Mide boşalmasını geciktiren yağlı kızartma gıdalar ve ağır şerbetli tatlılar

tüketilmemesi

6-      Reflüyü tetikleyen çiğ sarımsak, çiğ soğan ve aşırı domates tüketiminden kaçınılması

7-      Yatmadan önce en az iki saat yemek yenmemesine özen gösterilmesi

8-      Sahurda yemek yiyip hemen yatılmaması

9-      Sabah akşam ilaç kullanımı gereken bir astım hastalığı varsa oruç tutulmaması

10-  Sigara bırakılamıyorsa oruç tutulmaması veya iftar sonrası kontrollü tüketim       sağlanması

YAZ AŞKI KADINLARI MI YOKSA ERKEKLERİ Mİ DAHA ÇOK ETKİLER?

3Hem kadın hem de erkek için unutulmaz anılardan biri olan yaz aşklarının büyük bir bölümü ne yazık ki kalıcı olamıyor. Peki, yaz mevsiminde yaşanan bu duygu durumunun tetikleyici faktörleri nedir? Aşkın mevsimi var mıdır? Aşkı hangi cins daha yoğun yaşar? Bu soruların yanıtlarını DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Uzman Klinik Psikoloğu Dilek Doğu verdi.

3 Temmuz 2014, İstanbul;

Yaz anıları kolay kolay unutulmaz. Aşkın da mevsimi olmaz ama yaz tatiline giden bekârların hayallerinde de hep orada birileriyle tanışmak, yaz aşkı yaşamak vardır. Yaz aşklarını ise unutulmaz kılan birlikte geçirilen zamanın ve aşkın yaşanıldığı romantik ortamlardır. Deniz, müzik, sahil, güneş gibi…

İster mevsimsel faktörlere bağlı olsun isterse Feronom hormonuna, aşkın yaz aylarında daha yoğun yaşandığı bir gerçek. Yaz aşklarının hormonlar ve mevsimsel faktörler kadar psikolojik nedenlere de dayandığını anlatan DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Dilek Doğu, “Tatiller genellikle yazın yapılıyor. Yıllık izinler yazın kullanılıyor, okullar tatile giriyor. Azalan stres, romantik ortamlar ve yükselen hormonlar aşkı daha çok akla getiriyor” diyor.

Aşkın kadın ve erkeklerde farklı yaşandığını anlatan Doğu, “Aşık olan erkekler ve kadınlar aynı fizyolojik belirtilerle ortaya çıkan heyecanlar yaşar. Ancak kadınlar duygularını paylaşırken erkekler bu konuda sessiz ve umursamaz görünmeyi tercih ederler. Danışanlarımızdan gözlemlediğimiz kadarıyla biliyoruz ki erkekler aşıkken adeta akıl tutulması yaşıyor. Sağlıklı kararlar alamıyor ve aşk, sosyal statülerinin önüne geçiyor. Ancak bu duyguyu kadın mı yoksa erkek mi daha yoğun hisseder sorusuna net bir cevap veremeyiz. Bu durum aşk acısı için de geçerli” diyor.

Yaz aşkları yanıltıcı olabilir…

Yaz aşklarının bazı durumlarda yanıltıcı olabileceğine de dikkat çeken Doğu, “Güneşin, kumun, denizin etkisi ile psikolojik bir rahatlama yaşayan insanların âşık olduklarını sanma yüzdeleri epeyce fazladır. Fiziksel çekimin ön planda olduğu hoşlanmalar, aşk duygusu ile karışabilir. Eğer ki tatil bitimine doğru, ‘Seneye yaz tatilinde yine burada buluşsak ne güzel olur’ gibi bir cümle ile karşılaşırsanız bilin ki bu sadece bir yaz aşkı olarak kalacaktır” dedi.

Yaz aylarında yaşanılan flörte sadece flört olarak bakarak, aşırı duygu yüklemesi yapmayanların sonrasında hayal kırıklığı yaşama olasılığının minimuma indiğini anlatan Doğu, “Unutulmamalıdır ki, zihinsel olarak iki kişi arasında kurulan duygusal bağ, sevgi ve kontrollü bir birlikteliği getirir. Etkileşim karşılıklı olduğu için duygu, düşünce, fikir, akıl ve mantık mekanizmaları sağlıklı çalışır. Görsel ve işitsel algı duygusal olarak kişiyi uyarırken, dokunsal algıda fiziksel olarak kişiyi uyarır. Tensel temas sevginin ortaya çıkardığı mutluluğu tamamlayan içgüdüsel bir etkendir” dedi.

Kadın ve erkek aşkı farklı yaşıyor?

Erkek beyninin nörolojik aşk devrelerinin kadınlarınkinden farklı olduğunu, bu durumun ‘ilk görüşte aşk’ ve ‘tek gecelik ilişki’nin nedeni olarak gösterildiğine dikkat çeken Doğu, “Aşık olan kişilerde beyin taramalarıyla yapılan çalışmalarda, aşık kadınların beyninde birçok alanın hareketlendiği saptanmıştır. Özellikle içgüdülerle ilgili alanlar, dikkat ve hafıza devreleri hareketlenir. Erkeklerdeyse görselliğin işlendiği alanlarda hareketlenme yaşanır. Görsel verilerin işlendiği bölgelerdeki hareketlilikteki bu artış, aynı zamanda erkeklerin neden kadınlardan daha hızlı; ‘ilk görüşte aşık’ olduklarını açıklar. Kadın, deneyimlere daha çok önem verir. Bu nedenle tek gecelik ilişkiyi ya da yaz aşkını en çok erkekler yaşar” diyor.

ADIMLAR RENKLE ATILIYOR

2Trend raporlarına göre renklerin mevsimi olmasa da, bazı renkler yaz aylarına daha da bir yakışıyor. Tergan koleksiyonları ise yazın gelmesiyle daha da renkleniyor. Tergan yaz koleksiyonlarında kendini gösteren birçok model, çarpıcı renkleriyle stilinize ayrıcalık katıyor. Farklı tarzlar için üretilen sandalet, dolgu topuk ve yüksek topuk ayakkabılar ve loaferlar somon, elektrik mavi, nar çiçeği gibi renklerin yanı sıra tabanlardaki hasırlar, topuklardaki işleme ve desenlerle de dikkat çekiyor.

 

Koleksiyonda ayrıca kadınların hem ayakkabılarıyla birlikte kullanabileceği hem de ayrı olarak kombinleyebilecekleri çanta modelleri sunuluyor. Çantalar küçük modelleri ve uzun saplarıyla yazın hafifliğine eşlik ediyor.

Silk & Cashmere ile Yaz Sıcaklarını Unutun

1Silk & Cashmere koleksiyonlarında yer alan ve gardıropların olmazsa olmaz parçalarından basic hırka ve askılı tişört modelleri, ipek-pamuk / ipek-kaşmir dokularıyla sezonda göz dolduruyor. Yazın öne çıkan moda renklerinden oluşan basic tişört ve hırka modellerini; pantolon, kapri, bermuda ve eteklerle birlikte kadın ve erkekler rahatlıkla kombinleyebiliyor. Serin dokunuşlarıyla konforlu bir yaz geçirmeyi sağlayan hırka modelleri sezonun vazgeçilmez parçalarından biri oluyor.

Ufak dokunuşlarla birlikte marka, yeni koleksiyonunda yer alan basic modellerine farklı heyecanlar katıyor. Kolsuz ve uzun kollu bluz modellerine taşlar serpiştirerek sadeliğini korurken aynı zamanda bu yılın parlayan modasına uyum sağlıyor. Sıcak yaz günlerinde jean ile kombinlenebilen Silk & Cashmere’in taşlı bluzları ipek kumaşıyla da farkındalık yaratıyor. Nefes alan ve terletmeyen dokusu ile koleksiyonda yer alan yaz kaşmirleri, renkleriyle de sezona canlılık getiriyor.

 

www.silkcashmere.com

Selülitsiz bacaklar için toksinlerden kurtulun

1Beslenme alışkanlıkları, hayat şartları, sürdürülen yaşam kalitesi ve yapılan birçok hata dokuların yaşam sağlıklarını bozuyor ne yazık ki. Bu da; yağların selülite neden olan lenf sıvılarının, açığa çıkan toksinlerin ve metabolitlerin dokularda birikmesine neden oluyor. Ayrıca beslenme şeklimize bağlı olarak zararlı maddelerin vücuda alınmasıyla da toksinler, dokularda birikerek hücreleri olumsuz etkiliyor. Prof. Dr. Dilek Demir Erol, toksinleri atmak için yaşam biçimimizi düzene oturtmak gerektiğini vurguluyor. Aksi halde oluşan ve dikkat edilmezse ilerleyen selülitlerle hayat boyu mücadele etmeniz gerekiyor.

 

2Hücrelerin ve dokuların öncelikle bol oksijene, iyi bir dolaşıma, beslenme ve strese bağlı atıkların yeterli düzeyde vücuttan uzaklaştırılmasına ihtiyacı var. Prof. Dr. Dilek Demir Erol, selülitten kurtulmak için sindirim sistemimizdeki aşırı yükü azaltacak bir beslenme şekline sahip olmamız gerektiğini söyleyerek, “Dokulardaki yavaşlamış metabolizma da güçlendirilmeli.” diyor. Selülit, yaşayan her dokuda, farklı nedenlerle lenf dolaşımının yavaşlaması nedeniyle oluyor. Yani vücudumuza özen göstermediğimizde selülit oluşacaktır. Dolayısıyla selülitin kesin bir çözümü de olmadığını üzülerek söylemeliyiz. Ancak, kişiye özgü tedavi programı ile selülit kontrol altına alındıktan sonra, yapılması gerekenleri yaşam biçimi olarak benimsenmekle kesin sonuca ulaşılabilir.

 

Selülitsiz güzel bacaklar için…

 • Her gün en az yarım saat tempolu yürüyüş yapın.
 • Günde minimum iki litre Alkali kaynak suyu için.
 • Eczacınıza danışarak antioksidan vitaminler, A, C ve E vitaminleriyle selenyum, çinko, betakaroten ve üzüm çekirdeği extraktlarını ağızdan destek olarak alın.
 • Tatlandırıcı, renklendirici, yapay şekerli her türlü gıdadan kaçının.
 • Abur cuburdan, margarin, katı yağlar ve hazır gıdalarda kullanılan yağlardan uzak durun.
 • Unlu, buğday kökenli gıdalardan uzak durun.
 • Muz, mango ve üzüm de içerdiği şeker nedeniyle selülitin oluşumunu kolaylaştırır.
 • Yeşil renkli sebzelerden bol bol tüketin.
 • Yağ deposu kuruyemişleri azaltın.
 • Alkolü günde bir kadehle sınırlandırın.
 • Eczacınıza danışarak ödem giderici, karaciğer dostu detox çaylarından yararlanın.
 • Yağ dokusunun azaltılmasında modern teknolojiden ve yeni tedavilerden yararlanın.

 

Selülitle savaşa yardımcı olan detoks çayları

 

Karaciğer Detoksu / Yağlanma Karşıtı

2 bardak su

1 dilim kabuklu golden elma

1 dilim kabuklu limon

1 adet kabuk tarçın

3 adet karanfil

4 adet tane karabiber

1 yemek kaşığı yeşil çay

1 tatlı kaşığı elma sirkesi- içerken ilave edilecek

 

Ödem Giderici Çay / Diüretik -1

2 bardak su

1 çay kaşığı zencefil

½ limon kabuklu

1tatlı kaşığı ısırgan otu

1 tatlı kaşığı yeşil çay

1 tutam kiraz sapı

1 tatlı kaşığı böğürtlen

 

Bağırsak Detoksu / Kabızlık Giderici- Konstipasyon

2 bardak su

1 tatlı kaşık yeşil çay

1 tatlı kaşık papatya

1 yaprak avokado

1 dilim elma

1 kayısı kurusu

1 tutam karahindiba

 

U.S. Polo Assn.’den yaz akşamlarına seçkin bir şıklık

mage Gorsel-3Atlı polo sporundan ilham alarak spor şıklığa yeni bir boyut kazandıran U.S. Polo Assn., yazlık elbiseleriyle kadınlar için rahatlığın ön planda olduğu bir şıklık sunuyor. Gündüzden geceye kullanılabilecek modeller göz dolduruyor. İster mini, ister uzun; örme ve safari elbiseler tarz sahibi kadınlar için konforlu bir alternatif oluşturuyor.

 

U.S. Polo Assn., yaz günlerinde rahatlık ve şıklığı bir arada isteyenler için farklı elbise seçeneklerini bir araya getiriyor.

 

mage Gorsel-6Dökümlü kumaş elbiseler, uzun etekleriyle zarif kadınların tercihi oluyor. Elbiselerdeki kemer detayı, şıklığı tamamlıyor. Kemerler elbiseler ile sunularak U.S. Polo Assn. müşterilerine kolaylık da sağlanıyor. Koleksiyondaki denim elbiseler, sportif bir tarzı, çizgili elbiseler de ince bir zarafeti temsil ediyor. Polo yaka ve safari elbiseler casual bir şıklık sunuyor, denizci tasarımları seçkin bir zevki yansıtıyor.

 

U.S. Polo Assn.’ın elbiseleri markanın kurumsal renkleri olan lacivert, beyaz ve kırmızının yanı sıra turuncu, pembe gibi yaz tonlarını da bir araya getiriyor.

Bir Adım Önde!

1Penti’nin yaz koleksiyonlarında bulunan çarpıcı mayo ve bikini tasarımlarıyla plajlar podyuma dönüyor!

Penti, plajlarda tercihini klasikten değil farklı parçalardan yana kullanmak isteyen kadınlar için çarpıcı tasarımlar sunuyor.

Artık aynı renk, aynı model mayo-bikini alternatiflerinden sıkılan ve her ne kadar tatil rahatlığına bürünse de, tarz görünümünden ödün vermek istemeyen kadınlar için sunulan koleksiyonun parçaları arasında çarpıcı detaylar da göze çarpıyor.

 

Koleksiyonda bulunan mayo ve bikinilerden Peggy püskülleriyle, Selena sırt detaylarıyla, Sharon zımbalarıyla, Swan, Camilla ve Linda ise bant oyunlarıyla, Lesly lazer kesikleriyle, Lizzy fırfırlarıyla kadınların plaj stillerine ayrı bir hava katıyor.

 

Plaj aksesuarlarında bulunan Sophie şapka ve Lacy kaftan farklı tasarımlarıyla plaj partilerinde de gözleri Penti kadınlarının üstüne çekiyor.

 

AROMATERAPİNİN GÜCÜNÜ KEŞFEDİN, OSHADHI’Yİ DENEYİN

Oshadhi Aromaterapi ve DifüzerAromaterapinin iyileştirici gücü ve pozitif etkisinden vazgeçemeyeceksiniz.

Fiziksel, zihinsel ve duygusal sıkıntılar için bitki öz yağlarının ve sularının kullanımı yani AROMATERAPİ tüm dünyada bilinçli kullanıcıların yaşam gücü olarak biliniyor. OSHADHI ise Aromaterapinin dünyadaki en bilinen ve en özel markası. OSHADHI şimdi Türkiye’de…

Bitkilerin öz yağlarının ve sularının tek tek ve karışımlar halinde bulunduğu şişeler mucizeler yaratıyor.

Sürülebilen, içilebilen ve koklanabilen yağlar, rahatsızlıklara iyi geldiği gibi; sağlıklı insanların da yaşam kalitelerini artırıyor. Özellikle difüzyon yöntemiyle kullanılan ortamda; sağlık, huzur, zindelik ve pozitif yaşam gücü için tercih ediliyor.

Oshadhi’nin farklı doğal yöntemlerle meydana getirdiği yağların hava yoluyla solunması, fiziksel ve zihinsel fayda için en çok tercih edilen yöntemlerden biri. Aynı yağları sorunlu bölgelere sürme veya eser miktarlarda ağızdan alınma yöntemi ile de kullananlar bu mucizevi ve doğal etkilerden vazgeçemiyorlar.

Yaşam kalitesini artırma, sağlıklı bir beden ve zihne sahip olma isteği ve güzellik amacı ile de kullanılan Aromaterapi, tüm dünyada etkisini yeni kanıtlamış ancak bilinen en eski tedavi yöntemlerinden biridir ve bilim dalı olarak kabul görmüştür.

OSHADHI, her bitki için dünyada en iyi yetiştirildiği ülkeyi, bölgeyi ve üreticileri saptayarak organik tarım standardı ile bitkilerin yetiştirilmesini ve en uygun şekilde özlerinin çıkartılmasını sağlaması ile bilinir. AB Organik Tarım Sertifikası ECOSERT, AB Organik Tarım Kontrolü EKO ve AB hammadde kontrolü sertifikalarına sahip Oshadhi; doğal yöntemlerle hazırladığı yağları, Türkiye’de de sağlıklı ve pozitif yaşam felsefesini benimseyenlerin kullanımına sunuyor.

Özellikle yazın gevşemek ve rahat uyumak için açık havada da etkili difüzyon yöntemiyle soluyacağınız Lavanta veya Acı Portakal, böcek ve sinek sokmalarında da acil müdahale için bir miktar sürülerek mikrop öldürücü etkisi ile de kullanılmaktadır.

Sağlıklı, huzurlu, rahat ve kaliteli bir yaşam için kendi difüzer’i (koku yayıcı) de bulunan OSHADHI’yi mutlaka deneyin

Oshadhi’nin mucizevi etkileri seçkin eczanelerde ve www.hemensaglik.com ile bir tıkla kapınızda.

SICAK HAVA MİGRENİ TETİKLİYOR

1Hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte yaz hastalıkları da kendini göstermeye başladı. Migren ve baş ağrısı şikayetleri de sıcaklıklardaki yükselmeye paralel bir şekilde hızla artıyor. Ancak bir dizi önlem alarak sıcakların bu olumsuz etkisinden korunmak mümkün.Memorial Şişli Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, hava sıcaklıklarının migren ve baş ağrısı üzerindeki etkileri hakkında bilgi verdi.

“Güneşi başımda hissediyorum” diyorsanız…

Halk arasında ağrıyan eklemlerin, yağmurun gelişine işaret ettiğine inanılmaktadır. Aile büyüklerini dizlerini ovuşturup bir yandan da “dizlerim ağrıyor kesin yağmur yağacak” derken görmek mümkün ki; bu durum aslında tıbbi bir gerçeğe de işaret etmektedir. Hava durumu, sağlığı etkileyebilmekte, yakınmaları kötüleştirebilmekte ve hatta bazı hastalarda ölüm riskini artırabilmektedir. Hava değişikliklerinin etkilediği 5 tıbbi durum da net olarak bilinmektedir: Artrit, astım, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve migren. Almanya ve İngiltere’de yapılan bilimsel çalışmalar da hava durumu ve tıbbi durumlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktadır.

2Yüksek hava sıcaklığı şiddetli baş ağrılarına yol açıyor

Hava sıcaklığının baş ağrısı şikayetlerini artırdığının pek çok kişi farkında değildir. Baş ağrısı yüksek hava ısısı ve düşük hava basıncı ile başlayabilir. 7 yıl süren ve 7504 hasta üzerinde yapılan bir bilimsel araştırmada; hava sıcaklığındaki 5°C artış, baş ağrısı oluşumunu, takip eden 24 saat içerisinde % 7,5 artırmaktadır. Basınç düşüşü ve baş ağrısı arasındaki ilişki ise daha düşüktür; basınç düşünce hastalar 2-3 gün sonra baş ağrısı çekebilmektedirler. Bu çalışmalar, acil servislere başvuran hastalar üzerinde yapılmış, evde baş ağrısı çekip, hastaneye gitmeyen hastalar ihmal edilmiştir. Ayrıca baş ağrısı öncesinde hastanın fiziksel durumu, stresi, aldığı gıda ve içecekler gibi, ağrıyı başlatabilecek diğer faktörler de göz önüne alınmamıştır.

Sıcak havalarda baş ağrısından korunmak için…

·        Öncelikle hastanın sıcaklık artışının ağrıya neden olup olmadığına dikkat etmesi gerekir. Sıcaklık ağrıya neden oluyorsa ani sıcaklık artışına karşı önlem almak önemlidir.

Klimalı ortamlarda bulunulmalıdır. Ancak klimaya doğrudan maruz kalınmamalıdır.

Sokağa çıkıldığında geniş kenarlıklı şapkalar ve gözlükler takılabilir.

Kıyafet seçimine özen gösterilmeli, açık renk terletmeyen ve bol giysiler seçilmelidir.

Yeterli sıvı alımı önemlidir. Günde 2-2,5 litre su tüketiminde yarar vardır.

 

Migreni tetikleyen yiyecek ve içeceklere dikkat!

Migren ağrısını artıracak besinlerden uzak durulmalıdır. Alkollü içecekler,  sakatatlar, sucuk, salam, sosis, pastırma, jambon gibi şarküteri ürünleri,  hazır et ve tavuk suyu tabletleri,  kalamar, karides ve midye gibi deniz ürünleri,  konserveler,  yağlı ve baharatlı yiyecekler, kafeinli içecekler (çay, kahve, asitli içecekler) incir, kuru üzüm, papaya, avokado, muz ve kırmızı erik,  çikolata ve kakao, bakla, fıstık ezmesi, özelikle kuru fasulye, mercimek ve soya ürünleri gibi bazı baklagiller migreni tetikleyebilir.

 

 

FOREVER NEW’DEN PARİZYEN KADIN ŞIKLIĞI

1Forever New’in parizyen kadın stilinden ilham alarak hazırladığı Paris Belle koleksiyonu, tek renkli, çizgili ve çiçek desenli seçenekleriyle,  “feminen” ve “elegan” görünmek isteyen kadınların favorisi olacak.

Dünyanın farklı şehirlerinden ilham alarak hazırladığı koleksiyonlarıyla modaya yön veren Avustralyalı giyim markası Forever New’in göz kamaştıran yeni koleksiyonu Paris Belle, tasarım ve moda başkenti Paris’in gösterişi sevmeyen ama her zaman şık ve sade olmayı başaran kadınlarının stilini ayağınıza getiriyor. 1960’lı yıllarda popüler olan oldukça kullanışlı shift elbiseler, vücuda oturan pantolonlar ve düz-yakasız ceketler yeniden yorumlanarak koleksiyonun ana parçalarını oluşturuyor.

 

Tek renkli ve çiçek desenli

Parizyen kadının cazibesini tek renkli elbiselerin sadeliği ve çiçek desenleriyle yansıtan Paris Belle Koleksiyonu’nun öne çıkan renkleri arasında kobalt, zümrüt ve kırmızı bulunuyor. Tepeden tırnağa tek renkli düz elbiseler, çizgili ve çiçek desenli elbiseler yaz aylarında taze bir görünüm sağlayarak farklı zevklere hitap ediyor. Pantolon ve eteklere yansıyan çiçek desenleri, yumuşak çizgilerle sarmalanıyor. Sportif yaka detayları, dantel kullanımı, fırfırlı etekler, panel elbiseler de Paris Belle’nin sunduğu farklı alternatifler arasında öne çıkıyor. Parizyen şıklığın vazgeçilmez parçası olan aksesuarlar arasında ise zarif metalik takılar ve parlak renkli ayakkabılara eşlik eden elmas formlu kolyeler bulunuyor.

 

60’lı yılların modasına dönüş

Paris Belle koleksiyonunda yer alan “shift” model elbiseler, 1960’ların feminen stilini günümüze taşıyor. Ünlü film yıldızı Audrey Hepburn ve İngiliz model Twiggy’le popüler olan shift elbiseler, Retro akımların etkisiyle moda dünyasında yeniden gündeme geliyor. Genelde kolsuz olan ama kollu modelleri de bulunan shift elbiseler, mini ya da diz üstü etek seçenekleriyle bu yaz genç kadınların vazgeçilmezi olacak.

Paris Belle koleksiyonunu tüm Forever New mağazalarında ve www.forevernew.com.tr online alışveriş sitesinde bulabilirsiniz.

FLO’nun rengarenk çantalarıyla yaza enerji katın!

2Dünya ayakkabı trendlerini tüketicileriyle buluşturan FLO, her tarza hitap eden modellerden oluşan çanta koleksiyonuyla da dikkat çekiyor. Mavi, pembe, turuncu gibi yaza enerji katan tüm renkler FLO’nun çanta koleksiyonunda sizi bekliyor.

Çantalar her kadının olmazsa olmazları arasında yer alırken; mevsim yaz olduğunda çantalar da renklenmeye başlıyor. FLO’nun farklı boyutlardaki çantaları dikkat çekici toka, fermuar, zımba gibi detaylarla hareketlenerek modayı yansıtıyor. Geniş formlarıyla rahat kullanım avantajı sunan shopper çantalar; yeşil, mavi, pembe, kırmızı gibi renk tonlarıyla FLO’da yaza renk katmak isteyen kadınların beğenisine sunuluyor. Çapraz askılarıyla cool bir görünüm sunan postacı çantaları farklı renk alternatifleriyle her kombine eşlik edebilecek nitelikte! Sezonun modası olan iki renkli çantalar ise pembe-siyah, sarı-krem gibi renk birliktelikleriyle farkını konuşturuyor.

 

FLO’nun yaza renk katacak çanta koleksiyonunu görebilmek ve kendinize en uygun çantayı seçebilmek için FLO mağazalarına uğrayabilir, www.flo.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

NEON ETKİSİ VE FLORAL DESENLERİ İLE YAZA HAREKET KATIYOR

1Yazın enerjisini yansıtan çiçek deseni ve neon renklerin göz alıcı tonlarına F&F yorumu…

Rengarenk koleksiyonuyla yaza damgasını vuran F&F, çiçek deseni baskılı mayo, bikini, tulum, pantolon ve bluz, flamingo ve palmiye detaylarıyla süslenmiş farklı renk ve tonlardaki parçalarla sizi doğanın büyüleyici manzarasıyla buluşturuyor.

 

Bronz tende neon renkler yaz enerjinizi yansıtacak.

F&F neon rengiyle ışıldayın; çiçek desenli neon sarı, pembe ve beyaz renklerdeki bluz, elbise ve pul detaylı kalem etek stilinizi yansıtıyor.

 

Bronz teninizin tamamlayıcısı saks, turuncu, fuşya neon renklerdeki dar kesim pantolon ve etekleri tek parça üstlerle kombinleyebilir, tek renk elbiselerle özgür bir yazın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

2F&F Hakkında;

Mirasını Birleşik Krallık’tan almış, 2000’de İngiltere ve İrlanda’da kurulmuş olan F&F, Dünya’nın takip ettiği, herkese hitap eden, müşterisini göz önünde tutarak tasarım yapan ulaşılabilir fiyatlardaki uluslararası bir moda markasıdır. F&F, 2008 yılında Orta Avrupa’da Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan ve Polonya, 2010 yılında da Asya’da Çin, Malezya, Tayland, Güney Kore ve Türkiye’ de bulunan müşterilere ulaşmıştır. F&F’in şu anda 11 ülkede 2000’den fazla mağazası bulunmaktadır. F&F Orta Avrupa ve Türkiye’de 700 noktada hizmet vermektedir. F&F’in amacı, en yüksek kalite standartlarını en uygun fiyatlarla müşterilere sunmaktır.

 

F&F koleksiyonları, kadın, erkek ve çocuk departmanlarında, günlük ve klasik kıyafetler ile ayakkabı ve aksesuarları kapsıyor. F&F; kot pantolonlar için F&F Blue, 48-58 beden bayan müşterilerimize özel moda önerileri için F&F True, çok daha uygun fiyatlarda günlük kıyafetler için F&F Basics, 0-10 yaş arası bebek ve çocuklar için F&F Kids ve F&F Baby markaları ile müşterilerinin gereksinimlerine yönelik alt markalar oluşturmuştur.

 

F&F ürünleri dünyada Tesco mağazalarında, Türkiye’ de ise Kipa mağazalarında bulunmaktadır.

 

www.ffmoda.com

Fendi Magazin© - Aylık Ücretsiz E-Dergi - Metronom Medya

cyhn.net | grafik & web tasarım