Bizi takip edin...

YAŞAM

YAŞAM

YAZ AŞKI KADINLARI MI YOKSA ERKEKLERİ Mİ DAHA ÇOK ETKİLER?

Hem kadın hem de erkek için unutulmaz anılardan biri olan ...

YAŞAM

ADIMLAR RENKLE ATILIYOR

Trend raporlarına göre renklerin mevsimi olmasa da, bazı renkler yaz ...

YAŞAM

Silk & Cashmere ile Yaz Sıcaklarını Unutun

Silk & Cashmere koleksiyonlarında yer alan ve gardıropların olmazsa olmaz ...

YAŞAM

DEBORAH MILANO’DAN BÜYÜLEYİCİ BAKIŞLAR

DEBORAH MILANO’DAN BÜYÜLEYİCİ BAKIŞLAR İÇİN 5’İ BİRARADA MASKARA VE EYELINER İtalyan ...


sanalbasin.com üyesidir

Fendi Magazin

HAKKINDA
SİZİN İÇİN
ARŞİV
İLETİŞİM

YAZ AŞKI KADINLARI MI YOKSA ERKEKLERİ Mİ DAHA ÇOK ETKİLER?

3Hem kadın hem de erkek için unutulmaz anılardan biri olan yaz aşklarının büyük bir bölümü ne yazık ki kalıcı olamıyor. Peki, yaz mevsiminde yaşanan bu duygu durumunun tetikleyici faktörleri nedir? Aşkın mevsimi var mıdır? Aşkı hangi cins daha yoğun yaşar? Bu soruların yanıtlarını DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Uzman Klinik Psikoloğu Dilek Doğu verdi.

3 Temmuz 2014, İstanbul;

Yaz anıları kolay kolay unutulmaz. Aşkın da mevsimi olmaz ama yaz tatiline giden bekârların hayallerinde de hep orada birileriyle tanışmak, yaz aşkı yaşamak vardır. Yaz aşklarını ise unutulmaz kılan birlikte geçirilen zamanın ve aşkın yaşanıldığı romantik ortamlardır. Deniz, müzik, sahil, güneş gibi…

İster mevsimsel faktörlere bağlı olsun isterse Feronom hormonuna, aşkın yaz aylarında daha yoğun yaşandığı bir gerçek. Yaz aşklarının hormonlar ve mevsimsel faktörler kadar psikolojik nedenlere de dayandığını anlatan DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Dilek Doğu, “Tatiller genellikle yazın yapılıyor. Yıllık izinler yazın kullanılıyor, okullar tatile giriyor. Azalan stres, romantik ortamlar ve yükselen hormonlar aşkı daha çok akla getiriyor” diyor.

Aşkın kadın ve erkeklerde farklı yaşandığını anlatan Doğu, “Aşık olan erkekler ve kadınlar aynı fizyolojik belirtilerle ortaya çıkan heyecanlar yaşar. Ancak kadınlar duygularını paylaşırken erkekler bu konuda sessiz ve umursamaz görünmeyi tercih ederler. Danışanlarımızdan gözlemlediğimiz kadarıyla biliyoruz ki erkekler aşıkken adeta akıl tutulması yaşıyor. Sağlıklı kararlar alamıyor ve aşk, sosyal statülerinin önüne geçiyor. Ancak bu duyguyu kadın mı yoksa erkek mi daha yoğun hisseder sorusuna net bir cevap veremeyiz. Bu durum aşk acısı için de geçerli” diyor.

Yaz aşkları yanıltıcı olabilir…

Yaz aşklarının bazı durumlarda yanıltıcı olabileceğine de dikkat çeken Doğu, “Güneşin, kumun, denizin etkisi ile psikolojik bir rahatlama yaşayan insanların âşık olduklarını sanma yüzdeleri epeyce fazladır. Fiziksel çekimin ön planda olduğu hoşlanmalar, aşk duygusu ile karışabilir. Eğer ki tatil bitimine doğru, ‘Seneye yaz tatilinde yine burada buluşsak ne güzel olur’ gibi bir cümle ile karşılaşırsanız bilin ki bu sadece bir yaz aşkı olarak kalacaktır” dedi.

Yaz aylarında yaşanılan flörte sadece flört olarak bakarak, aşırı duygu yüklemesi yapmayanların sonrasında hayal kırıklığı yaşama olasılığının minimuma indiğini anlatan Doğu, “Unutulmamalıdır ki, zihinsel olarak iki kişi arasında kurulan duygusal bağ, sevgi ve kontrollü bir birlikteliği getirir. Etkileşim karşılıklı olduğu için duygu, düşünce, fikir, akıl ve mantık mekanizmaları sağlıklı çalışır. Görsel ve işitsel algı duygusal olarak kişiyi uyarırken, dokunsal algıda fiziksel olarak kişiyi uyarır. Tensel temas sevginin ortaya çıkardığı mutluluğu tamamlayan içgüdüsel bir etkendir” dedi.

Kadın ve erkek aşkı farklı yaşıyor?

Erkek beyninin nörolojik aşk devrelerinin kadınlarınkinden farklı olduğunu, bu durumun ‘ilk görüşte aşk’ ve ‘tek gecelik ilişki’nin nedeni olarak gösterildiğine dikkat çeken Doğu, “Aşık olan kişilerde beyin taramalarıyla yapılan çalışmalarda, aşık kadınların beyninde birçok alanın hareketlendiği saptanmıştır. Özellikle içgüdülerle ilgili alanlar, dikkat ve hafıza devreleri hareketlenir. Erkeklerdeyse görselliğin işlendiği alanlarda hareketlenme yaşanır. Görsel verilerin işlendiği bölgelerdeki hareketlilikteki bu artış, aynı zamanda erkeklerin neden kadınlardan daha hızlı; ‘ilk görüşte aşık’ olduklarını açıklar. Kadın, deneyimlere daha çok önem verir. Bu nedenle tek gecelik ilişkiyi ya da yaz aşkını en çok erkekler yaşar” diyor.

ADIMLAR RENKLE ATILIYOR

2Trend raporlarına göre renklerin mevsimi olmasa da, bazı renkler yaz aylarına daha da bir yakışıyor. Tergan koleksiyonları ise yazın gelmesiyle daha da renkleniyor. Tergan yaz koleksiyonlarında kendini gösteren birçok model, çarpıcı renkleriyle stilinize ayrıcalık katıyor. Farklı tarzlar için üretilen sandalet, dolgu topuk ve yüksek topuk ayakkabılar ve loaferlar somon, elektrik mavi, nar çiçeği gibi renklerin yanı sıra tabanlardaki hasırlar, topuklardaki işleme ve desenlerle de dikkat çekiyor.

 

Koleksiyonda ayrıca kadınların hem ayakkabılarıyla birlikte kullanabileceği hem de ayrı olarak kombinleyebilecekleri çanta modelleri sunuluyor. Çantalar küçük modelleri ve uzun saplarıyla yazın hafifliğine eşlik ediyor.

Silk & Cashmere ile Yaz Sıcaklarını Unutun

1Silk & Cashmere koleksiyonlarında yer alan ve gardıropların olmazsa olmaz parçalarından basic hırka ve askılı tişört modelleri, ipek-pamuk / ipek-kaşmir dokularıyla sezonda göz dolduruyor. Yazın öne çıkan moda renklerinden oluşan basic tişört ve hırka modellerini; pantolon, kapri, bermuda ve eteklerle birlikte kadın ve erkekler rahatlıkla kombinleyebiliyor. Serin dokunuşlarıyla konforlu bir yaz geçirmeyi sağlayan hırka modelleri sezonun vazgeçilmez parçalarından biri oluyor.

Ufak dokunuşlarla birlikte marka, yeni koleksiyonunda yer alan basic modellerine farklı heyecanlar katıyor. Kolsuz ve uzun kollu bluz modellerine taşlar serpiştirerek sadeliğini korurken aynı zamanda bu yılın parlayan modasına uyum sağlıyor. Sıcak yaz günlerinde jean ile kombinlenebilen Silk & Cashmere’in taşlı bluzları ipek kumaşıyla da farkındalık yaratıyor. Nefes alan ve terletmeyen dokusu ile koleksiyonda yer alan yaz kaşmirleri, renkleriyle de sezona canlılık getiriyor.

 

www.silkcashmere.com

DEBORAH MILANO’DAN BÜYÜLEYİCİ BAKIŞLAR

1DEBORAH MILANO’DAN BÜYÜLEYİCİ BAKIŞLAR İÇİN 5’İ BİRARADA MASKARA VE EYELINER

İtalyan kozmetik markası Deborah Milano’nun 5’i birada maskarası Extraordinary     5-in-1, kirpiklerde ekstra hacim, uzunluk, kıvrım, biçimlendirme sağlıyor. 24Ore Extra Eyeliner ise esnek-ince ucu ve kalıcılığı sayesinde 14 saat boyunca büyüleyici bakışlara sahip olmanıza yardımcı oluyor.

 

Extraordinary 5-in-1

Extraordinary 5-in-1 maskara, sadece kirpiklere hacim katmakla kalmıyor, aynı zamanda uzun süre kalıcı uzunluk, kıvrım ve biçimlendirme sağlıyor. Çığır açan fırça tasarımı takma kirpik etkisi yaratan, fiber ve naylon mikroküreciklerle zenginleştirilmiş maskara, kirpikler arasındaki boşlukları dolduruyor ve kirpiği kökten uca kaplıyor. İçeriğindeki doğal arap sakızıyla kirpikleri koruyan ve güçlendiren maskara, keratin oluşumunu artırıyor. Yüksek hassasiyete sahip konik biçimli bir fırçaya ve uca sahip olan Extraordinary 5-in-1, böylece göz kenarlarındaki en ince kirpikleri bile yakalıyor ve daha fazla hacim ile belirginlik sağlıyor. Parfüm içermeyen maskara, hassas gözler ve lens kullananlar için de uygun. Ünlü İtalyan tasarımcı Mario Trimarchi tarafından tasarlanan, dalgaların kıvrımını andıran eğimli biçimi sayesinde kavraması da çok kolay.

Fiyatı: 37.90 TL

Mascara_5in1

24Ore Extra Eyeliner

Son dönemde podyumlardaki göz makyajları özellikle izleyicileri hayran bırakacak büyüleyici bir etkiye sahip.Kusursuz, cesur çizgiler, geometrik şekiller, dikkat çeken kedi gözler… İnce, kalın, tek veya çoklu çizgiler, hepsi tümüyle siyah ya da fazlasıyla rengarenk… İşte Deborah Milano 24Ore Extra Eyeliner, 0.4 mm çapa sahip ince ucuyla hatasız bir uygulama sağlıyor.Esnek keçe uçlu aplikatör, kolaylıkla kayarak asla dağılmayan kusursuz net bir çizgi yaratıyor. Suya dayanıklı formülüyle yoğun renk veren ve 14 saate kadar kalıcılığını koruyan 24Ore Extra Eyeliner mürekkebi yaklaşık 500 uygulama sağlıyor.

Fiyatı: 29.90 TL

 

 

Fendi Magazin© - Aylık Ücretsiz E-Dergi - Metronom Medya

cyhn.net | grafik & web tasarım